Достапни линкови

Се пожестоки борби во Јужен Судан


Во Јужен Судан денеска биле интензивирани борбите меѓу трупите лојални на претседателот Салва Кир и поранешниот вице-претседател Риек Мачар. Бунтовниците го завзеле градот Бор, а во борбите, од неделата, досега, загинале најмалку 500 луѓе. Јужен Судан се издвои од Судан и стана независна држава во 2011-та година.
XS
SM
MD
LG