Достапни линкови

Истрага за приведената индиска дипломатка во Њујорк


Белата куќа соопшти дека американските официјални лица за спроведување на законот го разгледува начинот на кој индиската дипломатка Девјани Кобрагаде бил уапсен. Заменик-советникот во индискиот конзулат во Њујорк, беше уапсен на 12 декември под обвинение дека фалсификувала информации за барањето за виза во име на својот домаќинот. Индиската влада ги осуди извештаите дека таа е приведена поради нејзиното мешање во системот на кривична правда во Њујорк. Портпаролот на Белата куќа Џеј Карни рече дека апсењето е "изолиран инцидент" и не се одразува врз длабокто пријателство на Вашингтон со Њу Делхи. Американскиот државен секретар Џон Кери ги повика индиските власти да изрзат жалење за случајот.
XS
SM
MD
LG