Достапни линкови

Азаров - пакетот од Русија е „историски“


Украинскиот премиер Микола Aзаров, рускиот заем од 15 милијарди долари и договорот за понуден од страна на Русија го нарече историски, бидејки на Украина и обезбедува економска и финансиска стабилност.

Според Aзаров, без тој пакет од Русија, Украина би се соочила со стечај и социјален колапс.

Одлуката на претседателот Виктор Јанукович за соработка со Москва ги поттикна барањата за негова оставка од страна на опозицијата која повика на масовни протести во Киев.
XS
SM
MD
LG