Достапни линкови

Лавров: бесрамен притисок врз украинската влада


Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров изјави дека врз владата на Украина се врши "бесрамен притисок" за да потпише договор за асоцијација со ЕУ.

Лавров рече дека вчера изненадил притисокот врз украинската влада и покрај одлуките донесени во Москва.

Имено, на украинскиот претседател Виктор Јанукович вчера во Москва му беа ветени 15 милијарди долари кредити и намалена цена на рускиот гас.

Одлуката Јанукович ја потикна опозицијата во Киев да повика на уште помасовни протести во Киев.
XS
SM
MD
LG