Достапни линкови

НАСА: Поправки на Меѓународната вселенска станица


Американската вселенска агенција, НАСА најави дека астронаутите на Меѓународната вселенска станица ќе започнат серија вселенски движења наредниот викенд со цел поправка на системот за ладење на орбиталниот бастион што ќе ги одложи карго летовите за снабдување до јануари.
Од НАСА соопштија дека системите за ладење се исклучени денеска што ги принуди астронаутите да се ослободат од дел од опремата која не е неопходна како и да одложат дел од лабораториските истражувања.
Шестчлениот екипаж не е во никаква опасност.
XS
SM
MD
LG