Достапни линкови

Сирија:британски доктор почина во затвор


Британски доктор затворен во Сирија по едногодишно волонтирање во болница, почина во затворот. Помлад службеник во Британскиот Форин Офис го обвини режимот на Башар ал- Асад за убиство на лекарот.32-годишниот Абас Кан , хирург ортопед од Лондон отпатува минатата година во Алепо за да помогне во лекувањето на цивилите но беше фатен од сирискиот режим. Амнести интернешанал се огласи со изјавата дека станува збор за уште една вознемирувачка смрт во затвор во Сирија.
XS
SM
MD
LG