Достапни линкови

НАТО - 6 војници загинаа во Авганистан


Шест војници на Меѓународните сили предводени од НАТО загинаа денеска во авионска несреќа во јужниот дел на Авганистан. ИСАФ соопшти дека причината за несреќата засега е непозната.
Според првичните извештаи во областа немало борби за време на инцидентот. ИСАФ не ја открива националноста на војниците, но според американски анонимни извори загинатите биле американци.
Според преставници на одбраната на САД едно лице преживеало, но е повреден. Талибанцит тврдат дека неговите борци го собориле хеликоптерот во провинцијата Забул, и дека 8 војници во хеликоптерот биле убиени.
XS
SM
MD
LG