Достапни линкови

САД нема да ја бојкотираат Олимпијадата во Сочи


Американскиот амбасадор во Русија Мајкл Мекфол изјави дека Соединетите држави ќе испратат претседателска делегација на Зимските Олимписки игри во Сочи, но се уште не се знае кој ќе ја предводи. Тој, во интервју за Радио Слободна Европа прецизира дека Олимпијадата нема да биде бојкотирана од американската администрација. Претходно, претседателите на Франција и на Германија Франсоа Оланд и Јоаким Гаук соопштија дека нема да присуствуваат на церемонијата на отворањето на Олимпијадата во февруари.
XS
SM
MD
LG