Достапни линкови

Ангела Меркел и трет пат германска канцеларка


Ангела Меркел
Претседателката на Христијанско демократската унија Ангела Меркел денеска со мнозинство гласови во Бундестагот, по трет пат е избрана за канцеларка на Германија. За неа гласале 462 од 621 пратеник во новиот состав на Долниот дом на германскиот парламент. 59 годишната Меркел по денешното положување заклетва, утре ќе ја образложи програмата на владата во која освен нејзината партија се и Христијанско социјалната унија и Социјалдемократската партија на Германија.
XS
SM
MD
LG