Достапни линкови

Венизелос со познати ставови за Македонија во ЕУ


Грчкиот вицепремиер и министер за надворешни работи Евангелос Венизелос вчера во Брисел учествуваше на состанок на Советот за надворешни работи на Европската унија на кој кусо се осврна и на прашањето за името на Македонија.
Во однос на Македонија, како што соопшто грчкото МНР, Венизелос ги презентирал грчките позиции исто како и на неодамнешниот состанок на министрите за надворешни работи на НАТО.
За Македонија подетално ќе се дискутира на денешниот Советот за општи работи на Европската унија на кој Грција повторно ќе ја претставува Венизелос, соопшти грчкото МНР.
XS
SM
MD
LG