Достапни линкови

Најмалку 16 загинати во немирите во Кина


Најмалку 16 луѓе загинале во немири во кинеската провинција Џинџијанг во западниот дел на замјата, јавуваат тамошните медиуми. Меѓу жртвите има двајца полицајци.
Владата соопшти дека група демонстранти ја нападнале полицијата со ножеви и експлозивни направи.
Полицајците биле на терен за апсење на осомничени за криминал во село во близина на градот Кашгар.
XS
SM
MD
LG