Достапни линкови

Избранa новa претседателка на Чиле


Мишел Башелет победи на претседателските избори во Чиле. Таа освои 60 отсто од гласовите додека нејзиниот противкандидат од конзервативната партија доби 40 отсто. Станува збор за први избори во земјата на кои две жени влегоа во трка за претседателската функција. Башелет ја извршуваше претседателската функција од 2006 до 2010 година како првата жена претседател на земјата.
XS
SM
MD
LG