Достапни линкови

Пратеничка со џамија зборуваше во турскиот парламент


За прв впат во историјата на турскиот парламент пратеничка говореше од собраниска говорница носејќи на себе шамија, јавија турските медиуми. Пратничката Џанан Џандемир Челик од владејачката Партија на правдата и развојот зборуваше во дебатата за буџетот за 2014 година на Министерството за транспорт. По говорот дел пратеници и ракоплескаа.
Во почетокот на октомври престана да важи забраната за носење шамии од жени во државните институции.
XS
SM
MD
LG