Достапни линкови

Во Брисел, нова рунда од дијалогот Белград Приштина


премиерите на Србија и на Косово, Ивица Дачиќ и Хашим Тачи
Денеска во Брисел ќе се одржи нова рунда од дијалогот меѓу Белград и Приштина за правосудството на Косово. На состанокот, освен премиерите на Србија и на Косово, Ивица Дачиќ и Хашим Тачи ќе учествува и првиот потпретседател на српската влада Александар Вучиќ. Разговорите меѓу Белград и Приштина, со посредство на шефицата на европската дипломатија Кетрин Ештон се клучни за одлуката на Европскиот совет за означувањето на почетокот на пристапните преговори на Србија со Европската унија.
XS
SM
MD
LG