Достапни линкови

Папата повика на социјална солидарност по кризата


Папата Френческо повика на поголема солидарност и еднаквост во целиот свет по периодот на економската криза.
Во неговата порака на Светскиот ден на мирот на Католичката црква, папата порача да се промислат моделите на економски развој и начинот на живот.
Франческо, финансиските шпекуланти ги нарече грабливи и штетни за целиот економски и социјален систем, поради кој милиони мажи и жени се изложени на сиромаштија.
XS
SM
MD
LG