Достапни линкови

Кипарските преговори блиску до неуспех


Кипар
Кипарскиот претседател Никос Анастасиjадис денеска изјави дека напорите за обновување на преговорите за обединување на етнички поделениот остров се блиску до неуспех.
Според Анастасијадис, двете страни не можат да се договорат за „основните принципи“, врз основа на кои Кипар може повторно да се обедини.
Тој додаде дека кипарските Турци сакаат или две одделни држави или конфедерација, составена од две суверени земји.
Кипар е поделен на два дела од 1974 година, кога Турција изврши инвазија на островот и го окупира северниот дел, како одговор на воениот удар поттикнат од Грција.
Кипарските Турци девет години подоцна прогласија независност, но единствено Турција ја призна Турската Република Северен Кипар, каде се уште се наоѓаат 35.000 турски војници.
XS
SM
MD
LG