Достапни линкови

Јануковиќ ја повика опозицијата на компромис


Јануковиќ и Ештон
Украинскиот претседател Виктор Јанукович соопшти дека ги повикува сите партии вклучувајќи ја и опозицијата да се најде компромис за политичката криза во Украина.
Во соопштението на неговата интернет страница тој ја повика опозицијата "да не одат по патот на конфронтација и ултиматуми. Јанукович се денеска се состана со високи преставници на ЕУ и САД.
Шефицата за надворешна политика на ЕУ, Кетрин Ештон изјави дека Јанукович ветил дека ќе преземе чекори кон решавање на кризата во рок од 24 часа.
XS
SM
MD
LG