Достапни линкови

Ештон и Нуланд во Киев на средби со Јанукович


Помошникот американски државен секретар Викторија Нуланд денеска изјави дека јасно му кажала на украинскиот претседател Виктор Јанукович дека интервенцијата на полицијата за растурање на проевропските протести во Киев во текот на изминатата бил недопустлив чин во едно демократско општество. Таа претходно ги посети демонстрантите на киевскиот плоштад. Во Киев престојува и шефицата на европската дипломатија Кетрин Ештон која треба повторно да се сретне со претседателот Јанукович.
XS
SM
MD
LG