Достапни линкови

Телото на Мандела пренесено во Преторија


Ковчегот со починатиот поранешен јужноафикански претседател и борец против апартхејдот Нелсон Мандела денеска беше пренесен во зградата на владата во Преторија. Мандела почина во минатиот четврток на 95 годишна возраст. Погребот на Нобеловецот за мир Мандела ќе биде извршен в недела во неговиот дом во Куну, на 700 километри јужно од Јоханесбург.
XS
SM
MD
LG