Достапни линкови

Во Конгресот на САД, договор за федералниот буџет


Преговарачи од Демократската и од Републиканската партија во Конгресот на САД соопштија дека постигнале договор околу трошоците со што умерено се намалува редуцирањето на дефицитот во буџетот без зголемување на даноците. Претседателот Барак Обама го пофали договорот како добар прв чекор кон усвојување на буџетот. Спикерот на Претставничкиот дом, републиканецот Џон Бенер исто така го поддржа договорот. Конгресот мора да го усвои буџетот и Обама да го потпише пред 15 јануари идната година.
XS
SM
MD
LG