Достапни линкови

Путин нареди повеќе руски војници на Арктикот


Рускиот претседател Владимир Путин нареди поголемо руско воено присуство на Арктикот. Се прецизира дека тоа било направено со цел да се заштитат руските национални интереси во тој регион. Русија е меѓу неколкуте земји, како Канада, Норвешка и Данска, кои полагаат право на енергетска експлоатација на Арктикот.
XS
SM
MD
LG