Достапни линкови

Бутарис: проблемите се решaваат ако сакаат политичарите


Градоначалникот на Солун Јанис Бутарис кој денеска е во прва посета на Скопје на прес конференција на прашањето дали Грција на престојниот Самит на ЕУ треба да и довозли на Македонија без решение за името да влезе во Унијата одговори дека неговата земја не е таа што забранува и оти Европската унија е таа што решава. Според него, проблеми постоеле и ќе постојат, но оти политичарите ако сакаат можат и да ги решат. Тој меѓу другото оцени дека проектот Скопје 2014 не му се допаѓа од естетски план, односно дека плоштадот бил пренатрупан со скулптури.
XS
SM
MD
LG