Достапни линкови

Обама - Мендела беше историски џин


Американскиот претседател Барак Обама на денешната комеморација во Јоханесбург го нарече Нелсон Мандела историски џин, кој ја поведе нацијата кон правдата.
На комеморацијата присуствуваат лидери од околу 70 земји. Нелсон Мандела, иконата на борбата против апархејдот и првиот црн претседател на Јужна Африка почина на 5 декември на 95.
Мандела ќе биде погребан во државен погреб во неговото родно место на 15 декември.
XS
SM
MD
LG