Достапни линкови

Француски војници загинаа во Бангуи


Бангуи
Двајца француски војници се убиени во Бангуи, главниот град на Централно Африканската Република.
Тие се првите жртви откако околу 1600 француски војници влегоа во земјата минатата недела со цел да ги раздвојат муслиманските и христијанските вооружени групи кои стојат зад убиства на стотици луѓе.
Во земјата под покровителство на ОН влегоа и војници на Африканската Унија.
XS
SM
MD
LG