Достапни линкови

Иран: ништо од нуклеарниот договор ако продолжат санкциитеИранскиот министер за надворешни работи изјави дека договорот постигнат меѓу Техеран и светските сили ќе биде мртов доколу Конгресот на САД ги продолжи санкциите против Иран дури и ако тие не стапат на сила во првите шест месеци. Јавад Зариф рее дека Техеран нема да преговара под принуда.
Договорот за спречување на нуклеарната програма предвидува и ограничување на санкциите. Дел од американските сенатори дебатираат околу наметнување нови санкции врз Иран.
XS
SM
MD
LG