Достапни линкови

Тахири: Српските градоначалници да ги почитуваат косовските закони


Косовската вицепремиерка Едита Тахири ги повика новоизбраните градоначалници во српските општини на Косово да ги почитуваат косовските закони.
Во спротивно, како што изјави, ќе останеле неинтегрирани во институциите, додека според Бриселскиот договор нивната соработка е „законска и демократска обврска.
Во меѓувреме, официјален Брисел соопшти дека очекува отворените прашања меѓу Приштина и Белград околу судството на Косово да бидат решени до крајот на оваа недела.
XS
SM
MD
LG