Достапни линкови

Путин ја затвори „Риа Новости“ за да ја отвори „Русија денес“


Рускиот претседател Владимир Путин нареди затворање на државната новинска агенција РИА Новости за да се воспостави нова меѓународна новинска агенција наречена „Русија денес“.
Декретот беше денеска објавен на претседателскиот веб-сајт.
Според декретот, „Русија Денес“ ќе управува со имотот на РИА Новости чија основна дејност ќе биде покривање на руската држава политиката и јавниот живот во Руската Федерација".
XS
SM
MD
LG