Достапни линкови

Над 70 лидери на погребот на Мандела


Над 70 шефови на држави и влади се очекува да присуствуваат на погребот на поранешниот претседател Нелсон Мандела во Јужна Африка.
Министерството за надворешни работи на Јужна Африка соопшти дека се очекуваат: американскиот претседател Барак Обама, кубанскиот лидер Раул Кастро, претседателот на Зимбабве, Роберт Мугабе, францускиот претседател Франсоа Оланд, британскиот премиер Дејвид Камерон, и многу други светски лидери.
Централната церемонија ќе се одржи на Градскиот стадион во Јоханесбург на 15 декември.
XS
SM
MD
LG