Достапни линкови

Хејгел се среќава со премиерот на Пакистан Шариф


Американскиот секретар за одбрана Чак Хејгел кој вчера беше во Авганистан денеска пристигна во Пакистан каде треба да има разговори со премиерот Наваз Шариф и други официјални пакистански претставници. Хејгел е првиот шеф на Пентагон која остварува ваква посета на Пакистан во последните четири години.Односите меѓу Вашингтон и Исламабад станаа тензични поради американските воздушни напади во пакистанскиот граничен појас и присуството на авганистанските талибанаци на таа територија.Во рамки на посетата на Исламабад Хејгел треба да има среда и со новиот армиски шеф Генералот Рахел Шариф.
XS
SM
MD
LG