Достапни линкови

Најмалку 39 загинати во Ирак


Во напади во Ирак загинале 39 луѓе, а над120 се повредени.Најсмрттоносниот напад бил во шиитската област Баја, во Багдад, каде во експлозија на автомобил бомба загинале седум луѓе а четиринаесет се повредени.Засега ниту една група не ја презеде одговорноста за вчерашните напади,но Ал Каеда го зголеми својот притисок во делови од земјата по ескалацијата на кризата во соседна Сирија и по повлекувањето на американските трупи од Ирак во 2011 година.
XS
SM
MD
LG