Достапни линкови

Замрзната помошта за Грција


Меѓународната „тројка“ кредитори на Грција, составена од ЕК, ЕЦБ и ММФ, ја одложи својата мисија во Атина за следниот месец и ги замрзна исплаќањата на кредитот во вредност од една милијарда евра, бидејќи грчките власти не ги спроведоа бараните реформи, соопшти Европската комисија.- Техничките разговори ќе продолжат во Атина следната недела и се надеваме дека преговорите ќе можат да бидат обновени во грчкиот главен град во текот на следниот месец, доколку властите постигнат напредок во спроведувањето на реформите, истакна Сајмон О’Конор, портпарол на еврокомесарот за економски прашања Оли Рен.
XS
SM
MD
LG