Достапни линкови

Инспекторите за атомска енергија во посета на Иран


Инспекторите на Меѓународната агенција за атомска енергија пристигнаа во Иран за да ja посетат нуклеарната постројка Арак. Ова е прва нивна посета на Иран по повеќе од две години. Иранските медиуми јавија дека дека двајцата инспектори ќе ја посетат нуклеарната централа Арак во недела. До посетата доаѓа по постигнатиот договор меѓу Иран и шесте светски сили со кој се предвидува Иран да се откаже од некои делови од својата нуклеарна програма, а во замена да добие олеснувања на економските санкции.
XS
SM
MD
LG