Достапни линкови

Хејгел се среќева со американските трупи во Авганистан


Американскиот секретар за одбрана Чак Хејгел пристигна во Авганистан за да ги посети американските трупи што се стационирани таму. Денешната ненајавена посета е поврзана со неусогласеноста меѓу Вашингтон и Кабул околу безбедносниот договор.Американските претставници соопштија дека не е планирана средба со авганистанскиот претседател Хамид Карзаи кој одбива да го потпише Билатерално Безбедносниот Договор кој се однесува на престојот на НАТО силите предводени од САД во земјата по 2014. Портпаролот на авганистанскиот претседател пак изјави дека Карзаи и Хејгел треба да имаат средба подоцна во текот на денот.
XS
SM
MD
LG