Достапни линкови

Невремето во северна Европа однесе 6 животи


Германија, 6.12
Најмалку 6 лица го загубија животот во северна Европа која е зафатена од урагански ветрови.
Ветровите го нарушија и транспорот и снабдувањето со електрична енергија во северниот дел на Британија и во Полска.
Две лица загинаа во Британија, три во Полска и едно во Данска. Ветерот имал сила од 225 киломтери на час.
Во Полска има откажани и авионски летови во земјата и кон европски дестинации.
XS
SM
MD
LG