Достапни линкови

Почина Нелсон Мендела


Претседателот на Јужна Африка Џејкоб Зума вечерва соопшти дека починал поранешниот претседател Нелсон Мендела.
Нелсон Мандела, борец против Апархејдот, Нобеловец и Претседател на Јужнно Африканската Република почина на 95 годишна возраст. Пред претседателскиот мандат, Мандела преживеа 27 години во затвор по пресудата од претходниот расистички режим.
XS
SM
MD
LG