Достапни линкови

ОН за воена акција во Централнафриканската Република


Советот за безбедност на Обединетите нации денеска ќе гласа за одобрување воена акција на француските и африканските сили во Централноафриканската Република. Тоа го побара Франција со цел да биде прекинато насилството меѓу муслиманите и христијаните во таа земја. Мисијата би имала мандат од една година, при што француските сили ќе имаат овластување да ги преземат сите неопходни мерки за да заведат мир во земјата.
XS
SM
MD
LG