Достапни линкови

Француска истрага - Арафат не умрел од труење


Француските научници утврдиле дека палестинскиот лидер Јасер Арафат не умрел од труење.
Според извори од тимот вклучени во истрагата се цитира изјавата од вторникот дека Арафат почина во 2004 година од старост по инфекцијата.
Претходниот извештај на швајцарските научници се наведуваше дека во телото на Арафат имало неочекувано висока активност на полониум по што имаше сомневање дека тој бил отруен..
Неговото тело беше ексхумирано минатата година поради обвинувањата дека Израел стои зад неговата смрт.
XS
SM
MD
LG