Достапни линкови

Во Ирак 9 загинати при напад врз владин комплекс


архива
Ирачките власти соопштија дека најмалку девет се убиени, а 15 лица се повредени во напад врз владин комплекс на 50 километри северно од Багдад кај сунитскиот град Тармија.
Меѓу загинатите има и полицајци.
Во северниот град Тикрит, пак двајца полицајци беа убиени во напад на полициска административна зграда.
Во Ирак се зголемени стравувањата од повторување на верските крвопролевања во 2006 и 2007 година.
XS
SM
MD
LG