Достапни линкови

Протести на новинарите во Пакистан


Во Пакистан денеска протестираат новинарите во знак на револт против нападот врз канцелариите на еден од водечките медиуми во земјата. Демонстрации се одржуваат пред парламентот во Исламабад и во другите поголеми градови поради вчерашниот бомбашки напад и престрелка врз канцелариите на Експрес медиа груп во Карачи, која издава весници и има телевизиски канал. Пакистан е една од најопасните земји за новинарите, но вооружени напади врз објекти на медиуми се ретки.
XS
SM
MD
LG