Достапни линкови

Тајландската полиција попушта пред демонстрантите


Полицијата во Банкок ги отстрани барикадите околу нејзиното седиште и ги пушти демонстрантите, со што беа избегнати нови судири. Од викендот во судирите меѓу полицијата и анти-валдините демонстранти загинале најмалку 3 лица, а 220 биле повредени. Демонстрантите бараат оставка од владата на премиерката Јинглук Шинаватра, за која сметаат дека добива наредби од нејзиниот брат, поранешниот премиер Таксин Шинаватра, кој е осомничен за корупција и беше соборен со воен удар.
XS
SM
MD
LG