Достапни линкови

Украинскиот парламент ќе расправа за довербата во владата


Украинскиот претседател Виктор Јанукович
Украинскиот парламент се очекува денеска да распрва дали да гласа за недоверба во владата. Опозицијата бара оставка од владата откако претседателот Виктор Јанукович одлучи да го одложи потпишувањето на Спогодбата за асоцијација со ЕУ. Одлуката на Јанукович предизвика низа протести во земјата.
Јанукович и покрај кризата во Украина планира да денеска отпатува за Кина, каде ќе бара финансиска помош за неговата земја.
XS
SM
MD
LG