Достапни линкови

Расмусен-договорот меѓу САД и Авганистан клучен за НАТО


Генералниот секретар на НАТО, Андерс Фог Расмусен
Генералниот секретар на НАТО, Андерс Фог Расмусен изјави дека Алијансата ќе мора да ја повлече својата војска од Авганистан до крајот на наредната година доколку авганистанскиот претседател Хамид Карзаи не го потпише договорот за безбедност со САД. Според него, без американско-авганистанскиот договор, НАТО нема да биде можност да го финализира својот договор со земјата.
Во американско-авганистанскиот договор се наведени условите според кои им се дозволува на американските војници да останат во земјата и по 2014 година.
XS
SM
MD
LG