Достапни линкови

ОН-сириските власти извршиле воени злосторства


Шефицата за човекови права на ОН Нави Пилај
Шефицата за човекови права на ОН Нави Пилај изјави дека постојат докази дека сирискиот претседател Башар ал Асад и членовите на неговата влада извршиле воени злосторства против човештвото. Според неа, до доказите ОН дошле за време на истражувањето на 33 месечниот сириски конфликт.
Но, и покрај тоа што за прв пат ОН директно ги обвинија сириските власти за воени злосторства, листата на осомничени останува затворена се додека официјално не се покрене обвинение.
XS
SM
MD
LG