Достапни линкови

Собрание - донесени измените на законот за работни односи


Собранието на Македонија денеска ги донесе измените на Законот за работни односи.
Со измените му се дава право на работодавачот една година по направениот прекршок да го избрка работникот за нарушен ред и дисциплина.
Опозицијата не ги поддржа измените затоа што смета дека тие се на штета на работниците и претставуваат кратење на нивните права.
Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ не се согласи со тврдењето дека во изминатиот период постојано се кратат работничките права за што ,според него, потврда е воведувањето на минималната плата и низа други законски решенија.
XS
SM
MD
LG