Достапни линкови

Бајден во посета на Југо-источна Азија


Американскиот потпретседател Џо Бајден е во посета на Југоисточна Азија каде што се подигнати тензиите меѓу Кина и Јапонија околу спорните острови во Кинеско море.
Бајден, како што се најавува, ќе побара смирување на тензии од Пекинг со подршка на сојузникот Токио.
Минатата недела, САД, Јапонија и Јужна Кореја се спротивставија на кинеската воздушна одбранбена зона во источниот дел на Кинеското море.
XS
SM
MD
LG