Достапни линкови

Камерон ја поттикнува трговијата со Кина


Премиерот Дејвид Камерон по состанокот со кинескиот премиер Ли Кегијанг, Камерон ја повика Европската Унија да преговара за договор за слободна трговија со Кина. Британската влада смета дека таков договор би имал вредност до речиси 3 милијарди долари годишно. Камерон во посета на Кина предводи голема британска трговска делегација. Економската размена меѓу Кина и Велика Британија беа во застој откако Камерон минатата година се сретна со будистички лидер на Тибет во егзил, Далај Лама.
XS
SM
MD
LG