Достапни линкови

Тајланд: опозицијата и врачи ултиматум на премиерката Шинаватра


Лидерот на опозициските протести се сретна со премиерката на Тајланд, Јинглук Шинаватра и му врачи ултиматум. Средбата наводно се одржала тајно во присуство на армијата, морнарицата и воздухопловните сили. До средбата дојде откако полицијата постојано пушташе солзавец кон демонстрантите кои се обидуваа да влезат во зградата на Владата. Демонстрантите ја обвинуваат Шинаватра дека му служи на интересите на нејзиниот брат, поранешниот премиер, Таксин Шинаватра кој беше соборен од власт во 2006 година поради корупција и злоупотреба на функцијата.
XS
SM
MD
LG