Достапни линкови

ООН:хуманитарните работници во Авганистан под се поголем ризик


Обединетите нации изразија загриженост поради ескалацијата на насилство врз хуманитарни работници во Авганистан. Во соопштениоето, Марк Бауден, хуманитарен координатор на ООН во Авганистан рече дека убиството на деветмина хуманитарни работници во само една недела е илустрација за се поголемиот ризик во земјата. ООН изнесоа податок дека 36 хуманитарни работници загинале, 46 се повредени а 26 се уапсени минатата година.
XS
SM
MD
LG