Достапни линкови

Русија:почина истакнатиот советски дисидент, Наталија Горбаневскаја


Наталија Горбаневскаја, еден од најистакнатите поранешни дисиденти од СССР, почина вчера во Париз, на возраст од 77 години. Горбаневскаја беше уапсена по учеството на протестите на Црвениот плоштад во Москва против советската инвазија врз Чехословачка. Таа престојуваше во психијатриска болница до 1972 година а потоа беше принудена да мигрира на Запад.
XS
SM
MD
LG