Достапни линкови

САД: продолжуваат санкциите против Иран


САД соопштија дека остануваат тешките санкции за Иран и покрај тоа што Техеран и светските сили постигнаа прелиминарен договор за нуклеарната програма. Во петочното соопштение на Белата Куќа се наведува дека продолжуваат санкциите и за Кина, Тајван ,Јужна Кореја, Индија и Турција поради нивнотото намалување на увозот на нафта од Иран.
Државниот секретар, Џон Кери рече дека САД во својата одлука се воделе од потребата да се направат обиди и во наредните шест месеци да се постигне договор со цел да се докаже дека иранската нуклеарна програма се користи во миротворни цели.
XS
SM
MD
LG